Informacja
01.06.2023
31 maja 2023r. w Gminie Huszlew Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka w obecności Posła RP Krzysztofa Tchórzewski, Senatora RP Waldemara Kraska, Posła RP Macieja Górskiego oraz Agnieszki Kiljańczyk Dyrektor Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW podpisała umowy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego z powiatu łosickiego.
Gminy otrzymały dotacje związane z edukacją ekologiczną, modernizacją oświetlenia oraz usuwaniem azbestu.
więcej

GUS
01.06.2023
Ruszają ważne badania polskiego rolnictwa! Skorzystaj z formularza on-line
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne wśród wylosowanych gospodarstw rolnych. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni będzie można przekazać wymagane informacje przez Internet.
1 czerwca rozpoczną się dwa ogólnopolskie badania: zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR) oraz badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S). Obowiązek udziału w danym badaniu ma każde wylosowane gospodarstwo rolne.
Te badanie są ważne!
Celem obu badań jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Korzystać z nich będą organy rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Dane z badania stanowią też jedno z podstawowych źródeł informacji do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa.
Dlatego tak ważny jest udział w badaniach każdego wylosowanego gospodarstwa rolnego: przełoży się to na wysoką jakość danych statystycznych dotyczących polskiego rolnictwa.
Otrzymałeś pismo? Zachowaj je!
Do każdego wylosowanego gospodarstwa rolnego wysłano pocztą tradycyjną pismo od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W piśmie zawarto wszystkie niezbędne informacje dotyczące badań: login do formularza on-line (działa od 1 do 16 czerwca), przebieg badania (on-line/ankieterzy) oraz sposób weryfikacji tożsamości ankietera statystycznego.
Zrób to sam przez Internet!
Najwygodniej podać wymagane informacje za pośrednictwem formularza on-line. Wystarczy login z pisma Prezesa GUS i można samemu o dowolnej porze wypełnić swój obowiązek.
Warto się pospieszyć! Formularz on-line będzie dostępny tylko do 16 czerwca. Po tym terminie (od 19 czerwca do 14 sierpnia) jedyną opcją będzie rozmowa z ankieterem – osobiście lub telefonicznie.
Masz pytanie? Zadzwoń
Na Infolinii Statystycznej GUS, pod numerem telefonu 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora), można uzyskać informacje dotyczące badań rolniczych, a także potwierdzić tożsamość ankietera.
Infolinia będzie czynna od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).
Dane będą bezpieczne!
Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa gwarantują całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie przekazane przez rolników dane będą objęte tajemnicą statystyczną. Publikowane informacje obejmą zbiorcze wyniki badania, a nie indywidualne odpowiedzi respondentów. Te ostatnie będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.
Wszelkie informacje na temat badań ankietowych prowadzonych przez statystykę publiczną można znaleźć na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.
więcej
Informacja
01.06.2023
Gmina Olszanka otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na organizacją zadania pn. Ekologiczny Piknik Rodzinny w Olszance w kwocie 30 000,00 zł.
Wszystkie ekologiczne pikniki rodzinne na terenie województwa mazowieckiego zostały objęte honorowym patronatem Pani Minister Klimatu i Środowiska – Anny Moskwy.
więcej
Informacja
25.05.2023
więcej
Informacja
24.05.2023
więcej
KRUS
18.05.2023
BEZPŁATNE TURNUSY REHABILITACYJNE
DLA DZIECI ROLNIKÓW
(Uwaga liczba miejsc ograniczona)
W okresie wakacji 2023 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.
Za pośrednictwem Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 26 dzieci z chorobami układu oddechowego, urodzonych w latach 2008 – 2016 (7-15 lat).
Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z chorobami układu oddechowego zostanie zorganizowany w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju w okresie od 13 lipca do 2 sierpnia 2023r.
Rodzice nie ponoszą odpłatności za pobyt i transport dziecka.
Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Kwalifikacja dzieci na rehabilitację leczniczą w ramach Centrów Rehabilitacji Rolników.
Podczas kwalifikowania dziecka do leczenia rehabilitacyjnego lekarz ocenia:
- Stan zdrowia dziecka.
- Przebieg choroby będącej wskazaniem do rehabilitacji leczniczej w ramach CRR.
- Zdolność dziecka do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się.
Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności (do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności).
Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie warunków rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Do wniosku obligatoryjnie powinny zostać dołączone:
- formularz z dodatkową informacją o stanie zdrowia dziecka
- formularz dotyczący informacji podawanych w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą
- oświadczenia rodzica/opiekuna dotyczącego zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz w drodze powrotnej.
Wnioski można pobrać w Oddziale i Placówkach Terenowych KRUS oraz ze strony internetowej www.krus.gov.pl. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę wraz z wypełnionymi załącznikami należy złożyć w Placówkach Terenowych KRUS do 26 maja 2023 r.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w PT KRUS w Siedlcach
tel. 25 640 46 57 lub 25 640 46 17
PT KRUS w Siedlcach
ul. Brzeska 39
08-110 Siedlce
e-mail:siedlce@krus.gov.pl
więcej
ZUS
15.05.2023
Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. przedsiębiorcy muszą rozliczyć do 22 maja 2023 r. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.
Kogo dotyczy roczne rozliczenie
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy płatnika składek, jeżeli w 2022 r. stosowana była jedna z poniższych form opodatkowania:
- zasady ogólne – podatek według skali,
- zasady ogólne – podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Do kiedy i jak przekazać roczne rozliczenie
Rozliczenie roczne płatnik przekazuje w dokumencie za kwiecień 2023 r.:
- w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo,
- w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłaca składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).
Ważne!
Dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. trzeba złożyć do 22 maja 2023 r.
Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA obowiązują od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień.
Co wynika z rocznego rozliczenia
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została:
- opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba że są zaległości za składki lub nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego,
- opłacona w kwocie niższej niż ustalona – należy ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja.
Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty
Wniosek o zwrot nadpłaty ZUS utworzy na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Płatnik będzie musiał sprawdzić i podpisać wniosek, a następnie wysłać go do ZUS – do 1 czerwca 2023 r. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.
Za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2022 r. płatnik musi złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Dokumenty korygujące wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022, można złożyć:
- najpóźniej do dnia, w którym złożysz wniosek o zwrot nadpłaty,
- do 30 czerwca 2023 r. – jeśli nie składasz wniosku o zwrot nadpłaty.
Gdzie można uzyskać pomoc
Każdy płatnik składek, może uzyskać pomoc:
- podczas e-wizyty w ZUS,
- w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00,
- u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Siedlcach oferuje również bezpłatne szkolenia
i instruktaże dot. zasad wypełniania rocznego rozliczenia.
Wszelkie informacje na temat zapisów na szkolenie znajdują się na stronie www.zus.pl
(w zakładce wydarzenia i szkolenia).
Szczegółowe informacje:
- Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Nowe wzory dokumentów ZUS DRA oraz ZUS RCA
Materiały dodatkowe
- Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – webinarium (link do YouTube)
- prezentacja z webinarium (pdf 4,7mb),
- pytania i odpowiedzi z webinarium - roczne rozliczenie składki zdrowotnej) (plik 60kb)
- pytania i odpowiedzi z YT - roczne rozliczenie składki zdrowotnej) (plik 32kb)
- kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne
Przykłady rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne:
- Działalność gospodarcza opodatkowana liniowo (link do YouTube)
- Działalność gospodarcza opodatkowana wg skali (link do YouTube)
- Działalność gospodarcza opodatkowana w formie ryczałtu (link do YouTube)
Jedna działalność gospodarcza, dwie formy opodatkowania (link do YouTube)
więcej
Informacja
12.05.2023
więcej
,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"
11.05.2023
Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" zaprasza wszystkich mieszkańców obszaru LGD do włączenia się w konsultacje społeczne dotyczące przygotowania planu komunikacji, będącego załącznikiem do wniosku o wybór strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność. Uwagi można zgłaszać na specjalnym formularzu do 16.05.2023r. Dziękujemy za poświęcony czas i zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach. Projekt planu komunikacji dostępny jest na stronie internetowej
http://www.tygieldolinybugu.pl/art,2537,konsultacje-spoleczne-plan-komunikacji
Link do formularza uwag:
https://docs.google.com/document/d/1w2ZyqLWg6JHYx44eZNZaBcEWd20dUwSK/edit
więcej