
11 listopada
11.11.2020
11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości delegacja na czele z Wójtem Gminy Olszanka Grzegorzem Pajnowskim, Przewodniczącym Rady Gminy Leszkiem Weredą, Radnym Jerzym Filipiukiem, Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Olszance Wojciechem Wawryniukiem-uczestniczyli we Mszy Św. oraz złożyli kwiaty przy Pomniku Powstańców Styczniowych w Mszannnie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były skromne, z powodu pandemii koronawirusa.
więcej
UWAGA !!!!
06.11.2020
UWAGA !!!!
Szanowni Państwo,
z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce, mając na uwadze dobro beneficjentów i pracowników Gminy Olszanka, prosimy o ograniczenie wizyt w jednostkach organizacyjnych.
ZAWIESZA SIĘ POBÓR PODATKÓW I OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI Z TYTUŁU IV RATY ZA ROK 2020 PRZEZ SOŁTYSÓW.
Wpłat podatków i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z tytuł IV raty prosimy dokonywać w banku lub internetowo.
Nr rachunku do wpłat podatków i pozostałych opłat:
83 8038 0007 0020 0367 2000 0030
Nr rachunku do wpłat opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
03 8038 0007 0020 0367 2000 0500
Wójt Gminy Olszanka
/-/
Grzegorz Pajnowski
więcej
Informacja
09.11.2020
Msza. Św. w intecji Ojcyzny, jak co roku odprawiona będzie 11.11.2020 r. o godz. 10:30 w Mszannie. Po zakończonej eucharystii złożone zostaną wieńce i zapalone znicze pod Pomnikiem-Kurhan Powstańców Styczniowych.
więcej
Informacja
06.11.2020
Od dnia 09.11 2020 r. do 27.11.2020 r.
zmiana godziny pracy Urzędu Gminy w Olszance:
poniedziałek-wtorek: 800-1400
środa: 800-1500
czwartek-piątek: 800-1400
więcej
KOMUNIKAT
06.11.2020
KOMUNIKAT
Od dnia 09.11 2020 r. do 20.11.2020 r., budynek Urzędu Gminy w Olszance będzie zamknięty dla interesantów.
Wejście do budynku będzie możliwe w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym telefonicznym lub elektronicznym uzgodnieniu.
W pozostałych przypadkach zachęcam do korzystania z alternatywnych sposobów komunikowania się z urzędem: telefonicznie, poprzez korespondencję pisemną (tradycyjną) przez Pocztę Polską lub Kurierów, przez e-PUAP,
e-mail: wojt@olszanka.gmina.pl; tel. sekretariat : 83 357 51 23
więcej

KONDOLENCJE Z POWODU ŚMIERCI RADNEGO Sylwestra Makaruka
03.11.2020
Rodzinie oraz Bliskim
wyrazy najgłębszego współczucia
oraz szczere kondolencje z powodu śmierci
śp. Pana Sylwestra Makaruka
Radnego Rady Gminy Olszanka
składają Wójt Gminy Olszanka Grzegorz Pajnowski
wraz z pracownikami Urzędu Gminy
Przewodniczący Rady Gminy Leszek Wereda wraz z Radą Gminy Olszanka oraz Sołtysami
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Radnego Sylwestra Makaruka, Rodzinie i Bliskim przekazujemy słowa wsparcia. Łączymy się w braterskiej modlitwie ze wszystkimi którzy przeżywają czas próby i rozłąki z najbliższą osobą. Jest to wielka strata, która jeszcze długo będzie napełniać smutkiem nasze serca.
więcej
Informacja
03.11.2020
więcej

PSR 2020
30.10.2020
Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego…
Wielu rolników zapomina, jak ważny jest spis rolny - jak dotąd na Mazowszu z tego obowiązku wywiązał się zaledwie co trzeci użytkownik gospodarstwa rolnego. Jeśli ten wynik się znacząco nie poprawi, polskiemu rolnictwu grożą bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.
Rolnicy powinni pamiętać, że najważniejszym i ostatecznym beneficjentem spisu rolnego są oni sami. Jeśli lekceważą obowiązek spisowy, szkodzą przede wszystkim sobie samym.
ZNACZENIE WYNIKÓW SPISOWYCH DLA GMINY I ROLNIKÓW
Powszechny Spis Rolny jest jedynym pełnym badaniem polskiego rolnictwa – obejmuje każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Zebrane podczas spisu dane mają zatem wyjątkowe znaczenie i są jedynym wyczerpującym źródłem informacji:
- do formułowania Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (dane spisowe wpłyną na wysokość dopłat unijnych oraz kwot produkcji rolnej);
- o wielkości i strukturze gospodarstw rolnych w gminie oraz stanie i perspektywach rozwoju lokalnego rolnictwa (są wykorzystywane w lokalnych strategiach i planach rozwoju);
- dla ministerstw i agencji rządowych będąc podstawą do tworzenia polityk sektorowych wspierających gminy, rolników, środowiska wiejskie oraz zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom w kraju.
KONSEKWENCJE NISKIEJ KOMPLETNOŚCI WYNIKÓW DLA GMINY I ROLNIKÓW
Brak pełnych i rzetelnych danych o stanie rolnictwa na szczeblu gmin może mieć bardzo negatywny i długofalowy wpływ na sytuację polskich rolników:
- istnieje ryzyko przyjęcia w strategiach regionalnych wspierających rolnictwo czy obszary wiejskie i ich mieszkańców założeń nieadekwatnych do rzeczywistych potrzeb;
- podział unijnych funduszy dla polskiego rolnictwa w kolejnych latach (a tym samym wysokość dopłat dla rolników) będzie przeprowadzany na podstawie niekompletnych danych;
- nie będzie możliwe prowadzenie efektywnej polityki rolnej dostosowanej do szczególnych potrzeb gmin na co najmniej 10 lat (czyli do następnego spisu rolnego);
- brak będzie informacji koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących wsparcia konkretnych, zagrożonych gałęzi rolnictwa albo konkretnych obszarów w kraju.
Rolniku, nie czekaj dłużej ze spisem! Każdy wypełniony formularz, to bardziej precyzyjne dane i bardziej konkretne działania wspierające Ciebie i Twoją rodzinę w okresie najbliższych 10 lat!
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
więcej

Obowiązek spisowy
30.10.2020
Płacisz podatki? Segregujesz śmieci? Jesteś rolnikiem?
Weź udział w spisie rolnym! To taki sam obowiązek.
Udział w Powszechnym Spisie Rolnym jest bardzo ważnym obowiązkiem! To wymóg wynikający z ustawy, a za jego nieprzestrzeganie przewidziane są prawne i finansowe sankcje. Do udziału w spisie rolników powinna też przekonać świadomość odpowiedzialności za polskie rolnictwo. Dane spisowe posłużą przecież do wspierania rolników.
Znaczny odsetek rolników z województwa mazowieckiego odkłada spis na bliżej nieokreślone „później”. Muszą oni jednak mieć świadomość, że jeśli nie zdążą do 30 listopada, może mieć to negatywne konsekwencje zarówno dla nich samych, jak i wszystkich innych rolników w gminie, województwie oraz w całej Polsce.
Nie spiszesz gospodarstwa? Może być kara
Zgodnie z zapisami ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym, udział w spisie jest obowiązkiem każdego użytkownika gospodarstwa rolnego! Zlekceważenie tego obowiązku może wywołać negatywne reperkusje. Zgodnie z artykułem 57 ustawy o statystyce publicznej, „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”. Co więcej, w przypadku wizyty lub telefonu od rachmistrza rolnik nie może już powiedzieć, że spisze się sam przez Internet w późniejszym terminie. Jest to równoznaczne z odmową i fakt ten zostaje odnotowany przez osobę uprawnioną do realizacji wywiadu. Taka postawa może również skutkować wszczęciem przez służby statystyczne postępowania zakończonego karą grzywny.
Ale nie tylko perspektywa kary powinna skłonić rolników to wypełnienia swojego jakże ważnego obowiązku.
Bez danych nie ma skutecznej polityki rolnej
Rolnicy zwlekający ze spisaniem swojego gospodarstwa powinni mieć świadomość, że swoją opieszałością szkodzą nie tylko sobie samym, ale też wszystkim rolnikom ze swojej gminy, powiatu, województwa i całej Polski.
Dane zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego będą wykorzystywane podczas planowania i realizacji polityki rolnej na każdym szczeblu terytorialnym. Jeśli jakość zebranych danych będzie niewystarczająca do prezentacji wyników np. na poziomie gmin, stracą na tym wszyscy. Brak szczegółowego obrazu polskiego rolnictwa może mieć bardzo poważne i negatywne konsekwencje dla polskich rolników. Dodajmy, że spis rolny jest organizowany co 10 lat, więc zebrane informacje będą wykorzystywane w gminach do następnego spisu w 2030 roku.
Rolniku, jeśli zatem oczekujesz od władz swojej gminy czy kraju skutecznych działań wspierających rolnictwo czy społeczności wiejskie, wypełnij najpierw swój obowiązek i pomóż stworzyć dokładną i przystającą do rzeczywistości diagnozę polskiego rolnictwa.
Więcej informacji: https://spisrolny.gov.pl/
więcej
GOPS
30.10.2020
Przypomnienie dotyczące świadczenia 300 +
Przypominamy 300+ do 30 listopada 2020 roku.
Informujemy, że do końca listopada br. można jeszcze składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start.
Wnioski złożone po 30 listopada 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia
więcej