UWAGA KRWIODAWCY !
23.02.2023
W dniu 07.03.2023 r. (wtorek) w godzinach od 9:00-12:00 przy Domu Kultury w Łosicach zostanie podstawiony ambulans, w którym będzie można oddać krew.
Wszystkich chętnych, którzy bezinteresownie chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi bardzo serdecznie zapraszam.
więcej
Informacja
23.02.2023
Zapraszamy właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XX Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Udział w Konkursie mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.
W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach udział wzięło ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych.
Relacja z uroczystego finału XIX edycji Konkursu w NIKiDW
Uczestnicy Konkursu mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.
W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych instytucji działających w środowisku wiejskim.
Ważne terminy:
21.04.2023 r. - upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
30.06.2023 r. - zakończenie etapu wojewódzkiego
10-28 lipca 2023 r. - wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).
Film promujący Konkurs:
https://www.youtube.com/watch?v=PXZFFbdS1XU
Filmy wykonane w 2022 roku podczas wizytacji 16 finałowych gospodarstw:
https://www.youtube.com/watch?v=aXDVyjBOVIU&list=PLYDnT6ptR0FOC8bioxr2XlKETuuVR4RB8
więcej
Informacja
21.02.2023
więcej
„Robótki na drutach”
16.02.2023
Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance, po raz trzeci zaprosiła osoby dorosłe zajmujące się rękodziełem do udziału w konkursie. W bieżącym roku tematem były „Robótki na drutach”. W konkursie wzięło udział 10 osób, mieszkańców gminy Olszanka. Prace były eksponowane w lokalu placówki przez miesiąc. Robótki były w różnych kolorach, różnych wzorach i różnej formie. Jesteśmy pod wrażeniem precyzji wykonanych prac, pięknych wzorów jakie mogliśmy oglądać. Członkami komisji konkursowej byli czytelnicy, osoby towarzyszące i oglądające wystawę, którzy dokonali oceny prac konkursowych: wybierając 5 osób, które wg nich zrobiły najładniejsze prace. Każde miejsce to przyznanie punktów (1miejsce - 5 pkt., 2 miejsce - 4 pkt., 3 miejsce - 3 pkt., 4 miejsce -2 pkt., 5 miejsce - 1pkt.). Ogółem w głosowaniu wzięło udział prawie 170 osób. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 14 lutego 2023 r. w Klubie Seniora w Olszance. Nagrody zostały wręczone przez Pawła Rypinę właściciela Firmy Gold4You Biżuteria ze Stali Chirurgicznej Antyalergicznej oraz Wójta Gminy Olszanka – P. Grzegorza Pajnowskiego. Bardzo dziękujemy P. Pawłowi za ufundowanie wszystkich nagród dla uczestniczek konkursu. Cieszymy się, że w naszej gminie jest osoba o tak wielkim i szczerym sercu, która chce się podzielić swoimi dobrami i która dostrzega potrzeby takiej małej placówki kulturalnej – jaką jest biblioteka.
Po zliczeniu wszystkich punktów laureatkami zostały:
1. miejsce Cecylia Krzemińska – 441 punktów (+ 280 w głosowaniu internetowym)
2. miejsce Bożena Biernacka – 305 punktów
3. miejsce Ewa Mikiciuk – 247 punktów
Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały upominki. Uroczystość uświetnił występ artystyczny Klubu Seniora w Olszance. Nie zabrakło również poczęstunku. Przy filiżance kawy i herbaty toczyły się rozmowy na temat robótek na drutach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. że szalik to chyba najprostsza rzecz, jaką można zrobić na drutach. Może być robiony bardzo prosto np. na zmianę prawe i lewe oczka. Robienie na drutach jest czynnością, która rozwija wiele zdolności poznawczych i sprawność manualną, poprawia koncentrację. Niezaprzeczalną zaletą robienie na drutach jest rozumienie wzoru lub projektu, a także poprawa koncentracji. Dla dzieci taka aktywność, znacznie zmniejsza stres i niepokój, przynosząc wyciszenie i dobre samopoczucie. Jeśli się do tego przyzwyczają, być może w przyszłości dzierganie stanie się ich hobby. Ponadto robótki znacznie rozwijają ich umiejętności matematyczne. Robienie na drutach opiera się na pomiarach, dodawaniu, mnożeniu itp.. Zachęcamy do rozwija takiej pasji wśród dzieci i dorosłych.
więcej

Zapisz się do akcji Masz Głos!
16.02.2023
Działaj lokalnie – skorzystaj z pomocy ogólnopolskiej akcji Masz Głos!
Od 21 lutego do 5 marca 2023 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, zwłaszcza pochodzące z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej.
Akcja Masz Głos pomaga społecznikom zrealizować działania we współpracy z władzami samorządowymi i mieszkańcami – pod tym względem jest unikatowa w skali Polski. Chodzi w niej o to, żeby i mieszkańcy, i władze poczuli się współodpowiedzialni za swoją gminę.
Jakie działania wspiera akcja
Aby dołączyć do grona uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos należy do 5 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. W drugim etapie odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach rekrutacji zgłaszający się zostaną poinformowani do 13 marca przez stronę internetową akcji Masz Głos.
Wsparcie dla uczestników
Grupy i organizacje przyjęte do akcji rozpoczną 10-miesięczną pracę nad realizacją swojego pomysłu. Otrzymają bezpłatne wsparcie w postaci:
- stałej współpracy i doradztwa ze strony doświadczonego koordynatora,
- pomocy prawnej,
- możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online oraz wizytach studyjnych do miejsc, w których wzorowo działają tandemy mieszkańców i władz, złożonych z uczestników akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej np. w Kluczborku, Krakowie, Olecku,
- możliwość otrzymania mikrograntu na działania (600 zł),
- konsultacji przy działaniach promocyjnych i komunikacyjnych,
- szansy na nagrodę Super Samorząd i Super Głos, których wręczenie kończy każdą edycję akcji.
Zapisz się do akcji Masz Głos! Zgłoszenia do 5 marca 2023 przez stronę: https://www.maszglos.pl/zapisz-sie/
więcej
Informacja
10.02.2023
więcej
Informacja
09.02.2023
więcej
Informacja
09.02.2023
więcej
Konkurs
07.02.2023
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Konkurs jest organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem działania skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Agro Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat medialny nad konkursem sprawują: TVP INFO, platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3 w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
Sposób zgłaszania prac do konkursu oraz warunki uczestnictwa określa regulamin. Więcej informacji na temat organizacji działania można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe znajdują się pod linkiem www.krus.gov.pl/niezbednik/mapa-krus/
Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.
Plakat konkursowy tutaj.
więcej