!!! K O M U N I K A T !!!
17.03.2023
!!! K O M U N I K A T !!!
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddziałw Łosicach informuje, iż z uwagi na zauważalną poprawę sytuacji epidemiologicznej należy oczekiwać przywrócenia obowiązków posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin oraz badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych. W przypadku zniesienia stanu zagrożenia epidemiologicznego czas na uzupełnienie kwalifikacji w zakresie szkoleń oraz przeprowadzenie badań sprzętu będzie wynosił 30 dni.
W związku z powyższym przypominamy, że osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie szkolenia potwierdzone aktualnym na czas wykonywania zabiegów zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów.
Ponadto na posiadaczach opryskiwaczy ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Badania sprawności technicznej opryskiwaczy powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 5 lat od dnia jego zakupu. Do czasu przeprowadzenia pierwszego badania sprawności technicznej opryskiwacza posiadacz jest obowiązany do przechowywania dowodów jego zakupu. W przypadkach kiedy opryskiwacz został poddany złomowaniu, został sprzedany lub z innych powodów nie jest użytkowany w gospodarstwie, należy złożyć do WIORiN w Warszawie Oddział w Łosicach, ul. Kolejowa 23 (tel. 83 359 01 86) pisemne oświadczenie w celu wykreślenia sprzętu z ewidencji.
Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez
3 lata dokumentacji zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
Niedopełnienie powyższego obowiązku podlega karze grzywny – art. 76 ustawy z dnia
8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin!!!
więcej
Informacja
15.03.2023
więcej
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
14.03.2023
13.03.2023 r. w Szkołe Podstawowej w Olszance odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom". Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy tj. grupa I- klasy I-VI oraz grupa II -klasy VII-VIII
Ostateczna klasyfikacja eliminacji gminnych przedstawia się następująco:
Grupa I –VI:
1. Piotr Jaszczuk - Szkoła Podstawowa w Olszance
2. Stanisław Michaluk - Szkoła Podstawowa w Hadynowie
3. Adam Walczuk - Szkoła Podstawowa w Hadynowie
Grupa II – VII-VIII :
1. Aleksander Jasczuk - Szkoła Podstawowa w Hadynowie
2. Julia Michalak - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szydłówce
3. Michał Protasiuk - Szkoła Podstawowa w Olszance
więcej

11 marca
10.03.2023
Z okazji Dnia Sołtysa, składam wszystkim Sołtysom oraz członkom Rad Sołeckich z terenu gminy Olszanka, najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów w działalności sołeckiej, a także jak najlepszej współpracy z mieszkańcami .
Wójt Gminy Olszanka
Grzegorz Pajnowski
więcej
Informacja – Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
09.03.2023
Informacja – Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Wójt Gminy Olszanka ponownie zwraca się z prośbą do osób, które dotąd nie wypełniły zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamba) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków o wypełnienie zgłoszenia i dostarczenie do siedziby Urzędu Gminy lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: wojt@olszanka.gmina.pl albo m.raczuk@olszanka.gmina.pl w terminie do 17.03.2023r.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022r poz. 1297 ze zm.), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamba) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Druk do pobrania na stronie internetowej www.olszanka.gmina.pl, lub w siedzibie urzędu.
więcej
NABÓR WNIOSKÓW MAZOWSZE LOKALNIE 2023
09.03.2023
NABÓR WNIOSKÓW MAZOWSZE LOKALNIE 2023
dla Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych
Rozpoczął się nabór wniosków w konkursie Mazowsze Lokalnie 2023. Zapraszamy do udziału młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne i samopomocowe.
JAKIE PROJEKTY MAJĄ SZANSĘ NA DOFINANSOWANIE?
Projekty będzie można składać w ramach dwóch ścieżek: „inicjatywy oddolne” oraz „rozwój organizacji”.
INICJATYWY ODDOLNE
Projekty mieszczące się w sferze pożytku publicznego, które inicjują wspólne przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego w lokalnych społecznościach. Projekty w tej kategorii mogą składać grupy nieformalne lub młode organizacje pozarządowe.
Eksperci oceniający wnioski będą zwracać uwagę na cztery główne obszary, takie jak: zaangażowanie lokalnej społeczności, wynikające z projektu dobro wspólne, formę projektowanych działań oraz ich trwałość i spójność.
ROZWÓJ ORGANIZACJI
Projekty, których celem jest rozwój młodych organizacji – m.in. fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich. Zgodnie z regulaminem za młodą organizację uznajemy taką, która została zarejestrowana nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników.
Jak złożyć wniosek?
Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma cennymi informacjami dotyczycącymi zasad konkursu i działania generatora wniosków na stronie: mazowszelokalnie.pl
TERMINY
Wnioski konkursowe należy składać w terminie od 21 lutego do 21 marca 2023 roku do godz. 16:00 za pomocą generatora online.
FISZKA
Wniosek ma formę fiszki projektowej. Fiszka pozwala na opisanie działań w sposób krótki i konkretny, nie wymagamy dodatkowych załączników oraz harmonogramu. Nawet niedoświadczone grupy i organizacje mogą z sukcesem aplikować o pieniądze na swoje działania!
Życzymy powodzenia!
więcej
Konsultanci Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich
09.03.2023
więcej
DZIEN KOBIET
08.03.2023
więcej
Zmiana organizacji ruchu pociągów na linii R8
08.03.2023
Zmiana organizacji ruchu pociągów na linii R8
W związku z szerokim zakresem prac modernizacyjnych, prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK S.A. m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, od 12 marca 2023 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy, która będzie obowiązywać do 10 czerwca 2023 r. Największe zmiany czekają pasażerów linii R8 tj. z/w kierunku: Skarżyska-Kamiennej, Radomia i Góry Kalwarii. Pociągi z tej linii będą kursować z dworca Warszawa Gdańska, a wybrane kursy rozpoczną lub skończą bieg na stacji Warszawa Wschodnia.
Pociągi z linii R8 w drodze do/z dworca Warszawa Gdańska zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach linii obwodowej, tj. na stacji Warszawa Wola, Warszawa Młynów, co zapewni dogodne skomunikowanie z drugą linią metra, Warszawa Koło oraz Warszawa Powązki.
Ponadto od 19 do 21 maja, od 26 do 28 maja, oraz od 2 do 4 czerwca, od piątku w godzinach wieczornych do niedzieli, ruch pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia peron 9 – Warszawa Gdańska będzie prowadzony po jednym czynnym torze. W tych dniach pociągi KM z kierunku Radomia Głównego i Góry Kalwarii będą kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia. Z kolei pociągi Kolei Mazowieckich z kierunku Działdowa i Nasielska kursujące w tych terminach rozpoczną i skończą bieg na stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Wola.
Pozytywną informacją związaną z wprowadzeniem korekty jest powrót pociągów lotniskowych na stację Warszawa Lotnisko Chopina. Od 12 marca pociągi lotniskowe KM z/do Modlina, będą kursowały przez stację Warszawa Centralna do/z stacji Warszawa Lotnisko Chopina.
W związku z trwającą modernizacją stacji Warszawa Zachodnia i linii przyległych oraz częściową zmianą organizacji ruchu pociągów KM, w tym obsługujących linię R8 wystąpią kolejne utrudnienia w ruchu pociągów KM i SKM. W celu ich zminimalizowania od 12 marca 2023 r. do odwołania zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM.
Bilety ZTM (wszystkich rodzajów, z uwzględnieniem stref biletowych) oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów (z zachowaniem zasad obowiązujących w pociągach przyspieszonych w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”) będą honorowane
w pociągach KM (w obu kierunkach):
- na odcinku:
- Legionowo – Warszawa Zachodnia peron 9 (przez Warszawę Gdańską),
- Otwock – Warszawa Wschodnia,
- Warszawa Zachodnia – Pruszków,
- Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna,
- Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia,
- Warszawa Zachodnia/Warszawa Zachodnia peron 9 – Piaseczno,
- Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna
- linii lotniskowej RL, na odcinku Legionowo – Warszawa Lotnisko Chopina.
Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 17.03. godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.
Bilety KM (wszystkich rodzajów do odpowiednich stacji, strefowe, okresowe i sieciowe) będą honorowane w obu kierunkach:
- w pociągach SKM linii na odcinku:
- S1 Pruszków – Otwock,
- S2 Sulejówek Miłosna – Warszawa Lotnisko Chopina,
- S3 Legionowo – Warszawa Lotnisko Chopina,
- S4 Piaseczno – Wieliszew,
- S40 Piaseczno – Warszawa Główna;
- w metrze:
- M1 na odcinku Metro Dworzec Gdański – Metro Centrum,
- M2 na odcinku Młynów – Dworzec Wileński;
- w autobusach ZTM nw. linii, na wskazanych odcinkach:
- 127 PKP Włochy – Centrum,
- 177 PKP Ursus Północny – Lazurowa,
- 184 PKP Wola (Kasprzaka) – Dworzec Zachodni,
- 187 Dworzec Zachodni – Ursus Niedźwiadek,
- 189 Ciepłownia Wola – PKP Służewiec,
- 194 na całej trasie przejazdu,
- 220 PKP Ursus Północny – Lazurowa,
- 401 PKP Ursus – PKP Służewiec,
- 517 na całej trasie przejazdu,
- 523 PKP Wola (Wolska) – Dworzec Zachodni,
- 713 Sanktuarium – Cm. Wolski,
- 716 na całej trasie przejazdu,
- 717 na całej trasie przejazdu,
- 817 na całej trasie przejazdu.
- w tramwajach:
- tramwajach kursujących na odcinku PKP Rakowiec – Centrum,
- linii 28 na odcinku Dworzec Gdański – Dworzec Wschodni Kijowska,
- w tramwajach i autobusach w ciągu: Ciepłownia Wola – Cm. Wolski – Wolska
– Okopowa – Towarowa – Aleje Jerozolimskie – Centrum.
Nie zmieniają się zasady honorowania biletów ZTM w pociągach KM w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM–KM-WKD” i biletów KM kodowanych na „Karcie Mazowieckiej”.
Więcej informacji na temat korekty rozkładu jazdy pociągów KM znajdą Państwo pod adresem: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/podstawowe-informacje/zmiany-w-rozkladzie-jazdy-od-12-marca-2023-r
Szczegółowe informacje związane z honorowaniem biletów znajdują się na stronie: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/honorowanie-biletow/wzajemne-honorowanie-biletow-km-i-ztm-w-zwiazku-z-utrudnieniami-na-liniach
Tabele rozkładu jazdy dla poszczególnych linii: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/podstawowe-informacje/rozklad-jazdy-pociagow-km-wazny-w-dniach-12-iii-10-vi-2023r
więcej