Informacja
30.10.2020
Szanowni Państwo,
Pamiętajmy, że nadal w Polsce obowiązuje stan pandemii Covid19. Wszystkich obowiązują zasady ochrony epidemicznej: częste mycie i dezynfekcja rąk, używanie masek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych oraz przestrzeniach otwartych, przestrzeganie zasady bezpiecznego odstępu od innej osoby. Jak widzimy aktualnie notujemy drugi szczyt zachorowań na Covid19.
Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy, pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.
Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.
więcej
Informacja
28.10.2020
więcej

Rolniku, chcesz się spisać wspólnie z rachmistrzem? Zgłoś się!
20.10.2020
Rolniku, chcesz się spisać wspólnie z rachmistrzem? Zgłoś się!
W odpowiedzi na zgłaszane przez wielu mazowieckich rolników prośby o możliwość spisania gospodarstwa z pomocą rachmistrza, Urząd Statystyczny w Warszawie oferuje chętnym gminom wizytę mobilnego punktu spisowego. Jeśli jesteś rolnikiem i chciałbyś, żeby przy wypełnianiu obowiązku spisowego wsparł cię profesjonalny rachmistrz, zgłoś to jak najszybciej do naszego urzędu!
Do zorganizowania w naszym urzędzie wizyty rachmistrzów spisowych odbywającej się pod hasłem „Dni Otwartych Powszechnego Spisu Rolnego 2020” potrzebna jest odpowiednia liczba rolników. Nasz urząd musi otrzymać zgłoszenia od co najmniej 30 chętnych, którzy zobowiążą się spisać swoje gospodarstwo rolne podczas „Dni Otwartych”.
Wizyta mobilnego punktu spisowego może się odbyć w terminie od 19 października do 20 listopada. Jeśli szybko zgłosi się wymagana liczba rolników, nasz urząd będzie mógł wybrać możliwie najdogodniejszy termin „Dni Otwartych”.
Rolnicy, którzy wypełnią obowiązek spisowy w ramach „Dni Otwartych Powszechnego Spisu Rolnego 2020”, otrzymają drobne upominki i będą mogli wziąć udział w loterii spisowej.
WSZYSTKIE DZIAŁANIA W RAMACH „DNI OTWARTYCH” BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ PRZY ZACHOWANIU PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMICZNEGO!
więcej

Spis rolny – bezpieczeństwo ludzi i danych to priorytet!
20.10.2020
Spis rolny – bezpieczeństwo ludzi i danych to priorytet!
Trwający Powszechny Spis Rolny to wyjątkowy czas próby dla statystyki publicznej. Aktualnie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa rachmistrzom i rolnikom w czasach pandemii. Nie zapominamy również o gromadzonych danych.
Po pierwsze – człowiek
Ze względu na stan zagrożenia zdrowotnego Centralne Biuro Spisowe wstrzymało na początku października możliwość kontaktów bezpośrednich rachmistrzów spisowych w gospodarstwach rolnych. Jednak ze względu na liczne sygnały zgłaszane przez rolników czekających na wizytę rachmistrzów oraz gotowość pracowników statystyki do służby w warunkach zwiększonego zagrożenia, Centralne Biuro Spisowe dopuściło możliwość realizacji od 10 października wywiadów bezpośrednich. Troska o bezpieczeństwo rachmistrzów i rolników spowodowała wprowadzenie szczególnych zasady w kontaktach z respondentami. Maseczki, żele i wywiady na otwartym terenie stały się już normą.
Użytkownik gospodarstwa rolnego, który ze względu na sytuację epidemiczną wyraża obawę przed bezpośrednim kontaktem, powinien przekazać rachmistrzowi nr telefonu w celu odbycia obowiązkowego wywiadu.
Po drugie – ochrona danych
Informacje o jednostkowych gospodarstwach rolnych zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego NIE BĘDĄ NIGDZIE I NIKOMU UDOSTĘPNIANE! Gwarantują to zarówno rygorystyczne procedury prawne, jak i nowoczesna infrastruktura informatyczna statystyki publicznej.
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej informacje statystyczne dotyczące pojedynczego gospodarstwa podlegają bezwzględnej ochronie. Dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych w formie zbiorczej. Udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych dla innych celów niż podane w ustawie jest zabronione (tajemnica statystyczna).
Powyższy zapis oznacza, że DANYCH ZEBRANYCH OD UŻYTKOWNIKA GOSPODARSTWA NIE MOŻNA UDOSTĘPNIAĆ NIKOMU – nawet organom ścigania i prokuraturze!!!
Zapis o tajemnicy statystycznej obowiązuje też wszystkich rachmistrzów! Przed podjęciem pracy przy spisie rolnym złożyli oni przysięgę, w której zobowiązali się do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Jej złamanie grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi – nawet karą pozbawienia wolności do lat 3!
Bezpieczne metody zbierania i przechowywania danych
Dane spisowe są zbierane w sposób gwarantujący ich bezpieczeństwo. Zarówno samospis internetowy, jak i spis przez telefon, odbywają się za pośrednictwem nowoczesnych i odpowiednio zabezpieczonych systemów teleinformatycznych.
Bezpieczne są też dane zgromadzone i przechowywane w bazach statystyki publicznej. Dostęp do nich mają jedynie upoważnieni pracownicy statystyki publicznej. Podmiotom zewnętrznym te dane są przekazywane jedynie w formie zbiorczej, gdzie nie można zidentyfikować pojedynczego gospodarstwa.
Warto więc porzucić wszelkie wątpliwości związane z bezpieczeństwem udziału w spisie rolnym i wypełnić obowiązek spisania się jak najszybciej.
Więcej informacji: https://spisrolny.gov.pl/
więcej
Informacja
20.10.2020
więcej

Spis rolny – częściowo przywrócono wywiady bezpośrednie
14.10.2020
Spis rolny – częściowo przywrócono wywiady bezpośrednie
W odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników, a także gotowość znacznej części rachmistrzów do pracy w terenie w trudnych warunkach epidemicznych, od soboty 10 października w gminach na Mazowszu i w całej Polsce będzie możliwość spisania gospodarstwa rolnego podczas wywiadu bezpośredniego. ZACHOWANE BĘDĄ WSZYSTKIE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMICZNEGO!
Spis metodą wywiadu bezpośredniego może być prowadzony przez rachmistrza pod warunkiem zachowania standardowych zaleceń sanitarnych zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aktualne zasady i ograniczenia znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
Rachmistrze będą bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa podczas pracy z respondentami. Identyczne zasady bezpieczeństwa musi również zachować użytkownik gospodarstwa rolnego, który zgodzi się na wywiad bezpośredni.
Jeśli to możliwe, wywiad przeprowadza się w terenie otwartym. Jeśli rachmistrz wybierze opcję spisu telefonicznego, zadzwoni do rolnika z numeru: 22 279 99 99 lub 22 666 66 62.
Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyraża obawę przed bezpośrednim kontaktem, powinien podać rachmistrzowi numer telefonu i termin, w którym można przeprowadzić wywiad przez telefon.
Wywiad bezpośredni nie może być prowadzony z użytkownikami gospodarstw rolnych objętymi kwarantanną i izolacją domową. W przypadku gdy rachmistrz pozyska informację, że użytkownik gospodarstwa rolnego jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad musi być przeprowadzony przez telefon.
Każdy rachmistrz posiada imienną legitymację ze zdjęciem. Rolnik może też sprawdzić tożsamość rachmistrza na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ oraz pod numerem infolinii spisowej (22) 279 99 99.
więcej
Uwaga: informacja dla pobierających świadczenie wychowawcze 500+
13.10.2020
Osoby, które obecnie pobierają świadczenie wychowawcze 500 plus, nie składają nowych wniosków w 2020 r., ponieważ świadczenie zostało przyznane do 31 maja 2021 r. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze 500+ wypłacane jest na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny. Wraz ze zmianą ustawy o 500+ od 1 lipca 2019 r. okres świadczeniowy został wydłużony do 31 maja 2021 r.
Kolejny okres świadczeniowy rozpocznie się w 2021 r.
• od 1 lutego 2021 r. – będzie można składać wnioski drogą elektroniczną;
• od 1 kwietnia 2021 r. – będzie można składać wnioski w formie papierowej
W przypadku nowo narodzonych dzieci, rodzice chcąc uzyskać świadczenie wychowawcze, powinni złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia dziecka, wówczas świadczenie 500+ zostanie wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu świadczeniowego.
więcej
Informacja
02.10.2020
więcej

Ważna informacja dla rolników
02.10.2020
Ważna informacja dla rolników – zawieszenie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym
Szanowni Państwo,
W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań spowodowanych pandemią COVID–19, Centralne Biuro Spisowe podjęło decyzję o prowadzeniu w najbliższym czasie wyłącznie wywiadów telefonicznych przez rachmistrzów spisowych. Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo rolników oraz pracowników statystyki zawieszono wywiady bezpośrednie, które miały być realizowane od 1 października br.
Przypominamy, że użytkownicy gospodarstw rolnych mają obowiązek udziału w Powszechnym Spisie Rolnym i mogą go wypełnić korzystając z dwóch w pełni bezpiecznych metod bez konieczności kontaktu z osobami z zewnątrz:
1) Samospis internetowy – dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl/
2) Spis telefoniczny – należy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i zgłosić chęć spisania gospodarstwa.
Z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji, skontaktuje się telefonicznie rachmistrz. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć spisu na inny termin.
więcej