Logo Olszanka

Archiwum newsów, strona 61

Obrazek dla news_686

ZUS Oddział w Siedlcach

22.09.2020

Jak co roku serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do realizacji projektów edukacyjnych ZUS:

  •  „Projekt z ZUS” dla uczniów klasy 7 i 8 szkoły podstawowej,
  • „Lekcje z ZUS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Bezpłatne materiały

 

Zapewniamy bezpłatne, atrakcyjne materiały dydaktyczne, które zostały przygotowane we współpracy z doświadczonymi metodykami nauczania. Wszystkie materiały potrzebne do realizacji projektów dostępne są w wersji elektronicznej na stronie zus.pl w zakładce „Edukacja” (www.zus.pl/edukacja). Oprócz zaktualizowanych podręczników, prezentacji i filmów, mogących
z powodzeniem służyć do kompleksowej realizacji projektów także w trybie zdalnym, na podstronie zamieszczone zostały też pliki z plakatami, ulotkami oraz nowości – krzyżówki i quizy
o ubezpieczeniach społecznych do wykorzystania przez nauczycieli.

 

Projekty edukacyjne ZUS są przygotowane tak, że ich realizacja jest możliwa bez względu na przyjęty w szkołach tryb nauczania, stanowiąc istotne uzupełnienie procesu dydaktycznego.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia każdemu nauczycielowi:

  • komplet materiałów dydaktycznych - zeszyt dla nauczyciela i zeszyty dla uczniów, scenariusze lekcji, filmy, prezentacje, teksty pomocnicze oraz rozwiązania zadań; materiały dostępne
    są w Oddziale ZUS w Siedlcach u koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji, a także
    na naszej stronie internetowej,
  • bezpłatne szkolenia z prowadzenia lekcji o ubezpieczeniach społecznych:
  • stacjonarne w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli
    w Siedlcach (ul. M. Asłanowicza 2) 30 września 2020 r. o godz. 14.30 – dot. „Projektu
    z ZUS”, 1 października 2020 r. o godz. 14.30 – dot. „Lekcje z ZUS”, zapisy: www.siedlce.mscdn.pl.
  • lub on-line z koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji,
  • indywidualną opiekę merytoryczną pracownika ZUS.

 

„Projekt z ZUS” można przeprowadzić w każdym momencie, przez cały rok szkolny, podczas jednej godziny lekcyjnej.

W ramach projektu organizujemy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy mają za zadanie przygotowanie filmu, plakatu lub komiksu, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

 

W trakcie czterech „Lekcji z ZUS” młodzież ze szkół średnich dowie się m.in. jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać opłacając składki na ubezpieczenia społeczne, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak prowadzić własną firmę.

 

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

 

Zgłoszenia do „Lekcje z ZUS” przyjmujemy do 20 listopada. Zwieńczeniem projektu jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W roku szkolnym 2019/2020 wzięło w niej udział ponad 35 tysięcy uczniów z całej Polski. Laureaci olimpiady otrzymują atrakcyjne nagrody,
a przede wszystkim indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie, z którymi ZUS zawarł porozumienia
o współpracy (www.zus.pl/uczelnie/wspolpraca-zus-z-uczelniami).

Zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego

Tematyka „Lekcji z ZUS” jest zgodna z podstawą programową kształcenia ogólnego i kształcenia
w zawodach. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
są objęte patronatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej. Olimpiada zyskała status olimpiady tematycznej (zawodowej). Od roku szkolnego 2021/2022 laureaci i finaliści Olimpiady będą zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę i technika rachunkowości w zakresie kwalifikacji EKA.05 „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych
i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”. Z wpisu do wykazu olimpiad tematycznych skorzystają także szkoły olimpijczyków. Sukcesy uczniów w olimpiadach, które zwalniają z części pisemnej egzaminu zawodowego składają się na aż 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”.

 

Szczegółowych informacji o projektach edukacyjnych ZUS oraz indywidualnych konsultacji udziela koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Siedlcach, P. Agnieszka Drzewowska, tel. 25 640 16 63, e-mail: agnieszka.drzewowska@zus.pl.

 

więcej

Konkurs

22.09.2020

Konkurs - "Lokalna Żywność w Twórczości Artystycznej"

Piszesz? Śpiewasz? Lubisz lokalną żywność? Strona Mam Plon
(
https://mamplon.pl) organizuje konkurs na najsmaczniejszy utwór
muzyczny lub literacki. Zaśpiewaj lub opisz popularne w twoim regionie
danie, potrawę, przysmak i wygraj 500 zł! Ideą przedsięwzięcia jest
promowanie tradycyjnych polskich smaków, a także regionalnych
producentów żywności oraz wytwarzanych przez nich produktów. Wielki
finał odbędzie się 24.10.2020 w stolicy humoru, czyli Wąchocku!
Zapraszamy do wzięcia udziału.

Prace nadsyłać można w jednej z kategorii:
PIOSENKA✍️WIERSZ LEGENDA/ OPOWIEŚĆ/ DOWCIP

Do dnia 20.10.2020 na naszej grupie:
https://www.facebook.com/groups/mamplon

Więcej informacji na stronie:
https://mamplon.pl/blog/2020/09/14/uwaga-konkurs/

więcej

Obrazek dla news_684

Halo! Jestem rolnikiem i chciałbym się spisać

18.09.2020

Halo! Jestem rolnikiem i chciałbym się spisać

Spis przez telefon to rozwiązanie stworzone z myślą o rolnikach, którzy nie posiadają komputera i dostępu do Internetu. Jest to metoda w pełni bezpieczna i wygodna – można się spisać w domu, bez konieczności kontaktu z osobami z zewnątrz. O możliwości spisania się przez telefon będą przypominać rachmistrze dzwoniąc od 16 września do rolników i proponując wypełnienie obowiązku spisowego w ten właśnie sposób. 

Najważniejszą i obowiązkową metodą spisową Powszechnego Spisu Rolnego 2020 jest samospis internetowy (aplikacja jest dostępna na stronie https://spisrolny.gov.pl/). Jednak użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy nie dysponują komputerem lub dostępem do Internetu i nie skorzystają ze stanowiska komputerowego utworzonego dla nich w Gminnym Punkcie Spisowym, mogą się spisać przez telefon. 

Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Infolinia działa 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00. Przed sięgnięciem po telefon warto przygotować wszystkie dokumenty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i mieć je przy sobie.

Rolnikom o możliwości spisu telefonicznego będą od 16 września przypominać rachmistrze. Jeśli do nas zadzwonią, warto skorzystać z ich propozycji i wypełnić od razu formularz spisowy.

W przypadku pytań lub wątpliwości co do tożsamości i uprawnień rachmistrza, należy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i zweryfikować te informacje.

Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl

więcej

Obrazek dla news_683

Rolniku, Twoje dane są bezpieczne

16.09.2020

Rolniku, Twoje dane są bezpieczne!

 

Powszechny Spis Rolny 2020, tak jak wszystkie prowadzone przez statystykę publiczną badania, jest realizowany z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa i w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne.

 

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Nie ma więc możliwości kradzieży danych zebranych w spisie rolnym.

 

Informacje zebrane podczas badań statystycznych dotyczące poszczególnych gospodarstw nigdy nie były i nie będą przekazywane żadnym podmiotom zewnętrznym, w tym organom państwowym czy międzynarodowym korporacjom. Bezwzględne zachowanie tajemnicy statystycznej gwarantuje ustawa o statystyce publicznej.

 

Ponadto osoby wykonujące prace spisowe są również zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie na ręce właściwego komisarza spisowego składają pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”

 

Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.

 

Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl

 

więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

16.09.2020

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

do właścicieli i zarządców budynków

w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2020/2021

Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

W roku 2019 odnotowano 15.196 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 249 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 562 pożary od urządzeń na paliwa gazowe. Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.kgpsp.gov.pl, data dostępu 10.09.2020].

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

W sezonie ogrzewczym 2019/2020 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3.074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 1.447 osób poszkodowanych i 37 ofiar śmiertelnych. Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.kgpsp.gov.pl, data dostępu 10.09.2020].

Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.

            Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej   kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada  bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych  warunków  ubezpieczenia domu.   

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA!

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2019 r., poz.1186).

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń  z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.

4)  z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).

W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

więcej

Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

16.09.2020

„Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”

w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Termin składania wniosków –  od dnia 9 września 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.

Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 przysługuje rolnikowi posiadającemu numer identyfikacyjny, jeżeli rolnik ten lub jego małżonek:

  • według stanu na dzień 1 marca 2020 r. był posiadaczem, oznakowanych oraz zarejestrowanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, co najmniej:
    • 3 sztuk samców gatunku bydło domowe (Bos taurus) w wieku od 12 miesięcy włącznie i nie więcej niż 24 miesiące lub
    • 3 sztuk samic gatunku bydło domowe (Bos taurus) typu użytkowego mlecznego lub kombinowanego, których wiek przekraczał 24 miesiące lub
    • 10 sztuk samic gatunku owca domowa (Ovis aries), których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
    • 5 sztuk samic gatunku koza domowa (Capra hircus), których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy, lub
    • 1 sztuki zwierzęcia gatunku świnia (Sus scrofa) i do dnia 15 lipca 2020 r. zgłosił oznakowanie co najmniej 21 sztuk zwierząt tego gatunku urodzonych w siedzibie stada tego posiadacza tego zwierzęcia, których urodzenie nastąpiło w okresie od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 maja 2020 r.

    oraz ten rolnik lub jego małżonek do dnia zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy prowadzi działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli co najmniej jednego z gatunków zwierząt, których był posiadaczem w dniu 1 marca 2020 r., lub

  • według stanu na dzień 1 marca 2020 r. prowadził produkcję drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk, lub

 

  • według stanu na dzień 1 marca 2020 r. prowadził produkcję:
    • kurcząt rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk lub
    • gęsi rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk, lub
    • indyków rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 000 sztuk

    oraz w okresie od dnia 15 marca 2020 r. do dnia 15 czerwca 2020 r. dokonał przemieszczenia kurcząt rzeźnych, gęsi rzeźnych lub indyków rzeźnych, lub

  • w 2020 r. prowadził uprawę roślin ozdobnych w:
    • szklarniach ogrzewanych  ̶  o powierzchni uprawy co najmniej 25 m2 lub
    • tunelach foliowych ogrzewanych  ̶  o powierzchni uprawy co najmniej 50 m2.

    (Powierzchnia wynosząca 25 m2 dla szklarni i 50 m2 dla tunelu to minimalna powierzchnia na poziomie gospodarstwa a nie na poziomie pojedynczej szklarni lub pojedynczego tunelu.)

WNIOSKIEM O PRZYZNANIE POMOCY

Do określenia kwoty pomocy przysługującej rolnikowi stosuje się następujące stawki:

rodzaj hodowli/produkcji/uprawy

wielkość hodowli/produkcji/uprawy *)

stawka

samce gatunku bydło domowe (Bos taurus)

3

-

20 szt.

5 100 zł

21

-

30 szt.

10 100 zł

31

-

50 szt.

16 200 zł

51

i

więcej szt.

20 200 zł

samice gatunku bydło domowe (Bos taurus)  typu użytkowego mlecznego lub kombinowanego

3

-

20 szt.

1 000 zł

21

-

50 szt.

2 200 zł

51

i

więcej szt.

3 000 zł

samice gatunku owca domowa (Ovis aries)

10

-

20 szt.

1 800 zł

21

-

30 szt.

2 800 zł

31

-

50 szt.

4 400 zł

51

i

więcej szt.

5 500 zł

samice gatunku koza domowa (Capra hircus)

5

-

20 szt.

1 000 zł

21

-

30 szt.

1 700 zł

31

-

50 szt.

2 700 zł

51

i

więcej szt.

3 300 zł

świnie (Sus scrofa) urodzone od 1 listopada 2019 r. do 31 maja 2020 r. i zgłoszone do oznakowania do dnia 15 lipca 2020 r

21

-

50 szt.

4 500 zł

51

-

200 szt.

14 900 zł

201

i

więcej szt.

23 800 zł

drób hodowlany w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych

1000

-

4000 szt.

8 600 zł

4001

i

więcej szt.

30 000 zł

kurczęta rzeźne

1000

-

5000 szt.

2 200 zł

5001

-

9000 szt.

10 800 zł

9001

-

13000 szt.

21 500 zł

13001

i

więcej szt.

30 000 zł

gęsi rzeźne

1000

-

3000 szt.

4 300 zł

3001

i

więcej szt.

15 100 zł

indyki rzeźne

1000

-

3000 szt.

8 600 zł

3001

i

więcej szt.

30 000 zł

uprawa roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub tunelach foliowych ogrzewanych

**)

do

500 m2

1 400 zł

501

-

1000 m2

4 000 zł

1001

-

2000 m2

7 900 zł

2001

-

4000 m2

15 800 zł

4001

i

więcej m2

30 000 zł

 

więcej

Wójt gminy zaprasza

 

Dariusz Wojtczuk

Urząd Gminy Olszanka
Olszanka 37
08-207 Olszanka

tel. 508 830 066
tel. 83 357 51 23
fax. 83 357 51 83
wojt@olszanka.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.