Logo Olszanka

Archiwum newsów, strona 21

Zmiana organizacji ruchu pociągów na linii R8

08.03.2023

Zmiana organizacji ruchu pociągów na linii R8

W związku z szerokim zakresem prac modernizacyjnych, prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK S.A. m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, od 12 marca 2023 r., zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy, która będzie obowiązywać do 10 czerwca 2023 r. Największe zmiany czekają pasażerów linii R8 tj. z/w kierunku: Skarżyska-Kamiennej, Radomia i Góry Kalwarii. Pociągi z tej linii będą kursować z dworca Warszawa Gdańska, a wybrane kursy rozpoczną lub skończą bieg na stacji Warszawa Wschodnia.

Pociągi z linii R8 w drodze do/z dworca Warszawa Gdańska zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach linii obwodowej, tj. na stacji Warszawa Wola, Warszawa Młynów, co zapewni dogodne skomunikowanie z drugą linią metra, Warszawa Koło oraz Warszawa Powązki.

Ponadto od 19 do 21 maja, od 26 do 28 maja, oraz od 2 do 4 czerwca, od piątku w godzinach wieczornych do niedzieli, ruch pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia peron 9 – Warszawa Gdańska będzie prowadzony po jednym czynnym torze. W tych dniach pociągi KM z kierunku Radomia Głównego i Góry Kalwarii będą kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia. Z kolei pociągi Kolei Mazowieckich z kierunku Działdowa i Nasielska kursujące w tych terminach rozpoczną i skończą bieg na stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Wola.

Pozytywną informacją związaną z wprowadzeniem korekty jest powrót pociągów lotniskowych na stację Warszawa Lotnisko Chopina. Od 12 marca pociągi lotniskowe KM z/do Modlina, będą kursowały przez stację Warszawa Centralna do/z stacji Warszawa Lotnisko Chopina.

W związku z trwającą modernizacją stacji Warszawa Zachodnia i linii przyległych oraz częściową zmianą organizacji ruchu pociągów KM, w tym obsługujących linię R8 wystąpią kolejne utrudnienia w ruchu pociągów KM i SKM. W celu ich zminimalizowania od 12 marca 2023 r. do odwołania zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM.

 

Bilety ZTM (wszystkich rodzajów, z uwzględnieniem stref biletowych) oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów (z zachowaniem zasad obowiązujących w pociągach przyspieszonych w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”) będą honorowane
w pociągach KM (w obu kierunkach):

 

  1. na odcinku:
  • Legionowo – Warszawa Zachodnia peron 9 (przez Warszawę Gdańską),
  • Otwock – Warszawa Wschodnia,
  • Warszawa Zachodnia – Pruszków,
  • Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna,
  • Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia,
  • Warszawa Zachodnia/Warszawa Zachodnia peron 9 – Piaseczno,
  • Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna
  1. linii lotniskowej RL, na odcinku Legionowo – Warszawa Lotnisko Chopina.

 

Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np.  17.03. godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

 

Bilety KM (wszystkich rodzajów do odpowiednich stacji, strefowe, okresowe i sieciowe) będą honorowane w obu kierunkach:

 

  1. w pociągach SKM linii na odcinku:
  • S1 Pruszków – Otwock,
  • S2 Sulejówek Miłosna – Warszawa Lotnisko Chopina,
  • S3 Legionowo – Warszawa Lotnisko Chopina,
  • S4 Piaseczno – Wieliszew,
  • S40 Piaseczno – Warszawa Główna;

 

  1. w metrze:
  • M1 na odcinku Metro Dworzec Gdański – Metro Centrum,
  • M2 na odcinku Młynów – Dworzec Wileński;

 

  1. w autobusach ZTM nw. linii, na wskazanych odcinkach:
  • 127 PKP Włochy – Centrum,
  • 177 PKP Ursus Północny – Lazurowa,
  • 184 PKP Wola (Kasprzaka) – Dworzec Zachodni,
  • 187 Dworzec Zachodni – Ursus Niedźwiadek,
  • 189 Ciepłownia Wola – PKP Służewiec,
  • 194 na całej trasie przejazdu,
  • 220 PKP Ursus Północny – Lazurowa,
  • 401 PKP Ursus – PKP Służewiec,
  • 517 na całej trasie przejazdu,
  • 523 PKP Wola (Wolska) – Dworzec Zachodni,
  • 713 Sanktuarium – Cm. Wolski,
  • 716 na całej trasie przejazdu,
  • 717 na całej trasie przejazdu,
  • 817 na całej trasie przejazdu.

 

  1. w tramwajach:

 

  • tramwajach kursujących na odcinku PKP Rakowiec – Centrum,
  • linii 28 na odcinku Dworzec Gdański – Dworzec Wschodni Kijowska,
  • w tramwajach i autobusach w ciągu: Ciepłownia Wola – Cm. Wolski – Wolska
    – Okopowa – Towarowa – Aleje Jerozolimskie – Centrum.

 

Nie zmieniają się zasady honorowania biletów ZTM w pociągach KM w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM–KM-WKD” i biletów KM kodowanych na „Karcie Mazowieckiej”.

Więcej informacji na temat korekty rozkładu jazdy pociągów KM znajdą Państwo pod adresem: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/podstawowe-informacje/zmiany-w-rozkladzie-jazdy-od-12-marca-2023-r

Szczegółowe informacje związane z honorowaniem biletów znajdują się na stronie: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/honorowanie-biletow/wzajemne-honorowanie-biletow-km-i-ztm-w-zwiazku-z-utrudnieniami-na-liniach

Tabele rozkładu jazdy dla poszczególnych linii: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/podstawowe-informacje/rozklad-jazdy-pociagow-km-wazny-w-dniach-12-iii-10-vi-2023r

 

więcej

Złóż wniosek o 500 plus w apliakcji mZUS

27.02.2023

Złóż wniosek o 500 plus w apliakcji mZUS

  • prosty sposób na złożenie wniosków o świadczenia dla rodziny
  • szybka informacja o Twoim wniosku
  • wygodny dostęp do danych o wypłacie Twoich świadczeń
  • powiadomienia z ZUS o okresach świadczeniowych
  • wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Bezpłatna aplikacja mZUS jest dostępna w sklepach Google Play i App Store

Wnioski oświadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego

więcej

Informacja

23.02.2023

Zapraszamy właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XX Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik zaprasza właścicieli gospodarstw indywidualnych do udziału w jubileuszowym Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. 
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Udział w Konkursie mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.
W  dotychczasowych dziewiętnastu edycjach udział wzięło ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych. 

Relacja z uroczystego finału XIX edycji Konkursu w NIKiDW 

Uczestnicy Konkursu mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.

W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz innych instytucji działających w środowisku wiejskim. 

Ważne terminy: 
21.04.2023 r. - upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
30.06.2023 r. - zakończenie etapu wojewódzkiego
10-28 lipca 2023 r. - wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).

Film promujący Konkurs:
https://www.youtube.com/watch?v=PXZFFbdS1XU 

Filmy wykonane w 2022 roku podczas wizytacji 16 finałowych gospodarstw:
https://www.youtube.com/watch?v=aXDVyjBOVIU&list=PLYDnT6ptR0FOC8bioxr2XlKETuuVR4RB8 

 

więcej

„Robótki na drutach”

16.02.2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance, po raz trzeci zaprosiła osoby dorosłe zajmujące się rękodziełem do udziału w konkursie. W bieżącym roku tematem były „Robótki na drutach”. W konkursie wzięło udział 10 osób, mieszkańców gminy Olszanka. Prace były eksponowane w lokalu placówki przez miesiąc. Robótki były w różnych kolorach, różnych wzorach i różnej formie. Jesteśmy pod wrażeniem precyzji wykonanych prac, pięknych wzorów jakie mogliśmy oglądać. Członkami komisji konkursowej byli czytelnicy, osoby towarzyszące i oglądające wystawę, którzy dokonali oceny prac konkursowych: wybierając 5 osób, które wg nich zrobiły najładniejsze prace. Każde miejsce to przyznanie punktów (1miejsce - 5 pkt., 2 miejsce - 4 pkt., 3 miejsce - 3 pkt., 4 miejsce -2 pkt., 5 miejsce - 1pkt.). Ogółem w głosowaniu wzięło udział prawie 170 osób. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 14 lutego 2023 r. w Klubie Seniora w Olszance. Nagrody zostały wręczone przez Pawła Rypinę właściciela Firmy Gold4You Biżuteria ze Stali Chirurgicznej Antyalergicznej oraz Wójta Gminy Olszanka – P. Grzegorza Pajnowskiego. Bardzo dziękujemy P. Pawłowi za ufundowanie wszystkich nagród dla uczestniczek konkursu. Cieszymy się, że w naszej gminie jest osoba o tak wielkim i szczerym sercu, która chce się podzielić swoimi dobrami i która dostrzega potrzeby takiej małej placówki kulturalnej – jaką jest biblioteka.

Po zliczeniu wszystkich punktów laureatkami zostały:

1. miejsce Cecylia Krzemińska – 441 punktów (+ 280 w głosowaniu internetowym)

2. miejsce Bożena Biernacka – 305 punktów

3. miejsce Ewa Mikiciuk – 247 punktów

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały upominki. Uroczystość uświetnił występ artystyczny Klubu Seniora w Olszance. Nie zabrakło również poczęstunku. Przy filiżance kawy i herbaty toczyły się rozmowy na temat robótek na drutach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. że szalik to chyba najprostsza rzecz, jaką można zrobić na drutach. Może być robiony bardzo prosto np. na zmianę prawe i lewe oczka. Robienie na drutach jest czynnością, która rozwija wiele zdolności poznawczych i sprawność manualną, poprawia koncentrację. Niezaprzeczalną zaletą robienie na drutach jest rozumienie wzoru lub projektu, a także poprawa koncentracji. Dla dzieci taka aktywność, znacznie zmniejsza stres i niepokój, przynosząc wyciszenie i dobre samopoczucie. Jeśli się do tego przyzwyczają, być może w przyszłości dzierganie stanie się ich hobby. Ponadto robótki znacznie rozwijają ich umiejętności matematyczne. Robienie na drutach opiera się na pomiarach, dodawaniu, mnożeniu itp.. Zachęcamy do rozwija takiej pasji wśród dzieci i dorosłych.

więcej

Obrazek dla news_1091

Zapisz się do akcji Masz Głos!

16.02.2023

Działaj lokalnie – skorzystaj z pomocy ogólnopolskiej akcji Masz Głos!

Od 21 lutego do 5 marca 2023 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, zwłaszcza pochodzące z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej.

Akcja Masz Głos pomaga społecznikom zrealizować działania we współpracy z władzami samorządowymi i mieszkańcami – pod tym względem jest unikatowa w skali Polski. Chodzi w niej o to, żeby i mieszkańcy, i władze poczuli się współodpowiedzialni za swoją gminę.

Jakie działania wspiera akcja

Aby dołączyć do grona uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos należy do 5 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. W drugim etapie odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach rekrutacji zgłaszający się zostaną poinformowani do 13 marca przez stronę internetową akcji Masz Głos.

Wsparcie dla uczestników

Grupy i organizacje przyjęte do akcji rozpoczną 10-miesięczną pracę nad realizacją swojego pomysłu. Otrzymają bezpłatne wsparcie w postaci:

  • stałej współpracy i doradztwa ze strony doświadczonego koordynatora,
  • pomocy prawnej,
  • możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online oraz wizytach studyjnych do miejsc, w których wzorowo działają tandemy mieszkańców i władz, złożonych z uczestników akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej np. w Kluczborku, Krakowie, Olecku,
  • możliwość otrzymania  mikrograntu na działania (600 zł),
  • konsultacji przy działaniach promocyjnych i komunikacyjnych,
  • szansy na nagrodę Super Samorząd i Super Głos, których wręczenie kończy każdą edycję akcji.

Zapisz się do akcji Masz Głos! Zgłoszenia do 5 marca 2023 przez stronę: https://www.maszglos.pl/zapisz-sie/

 

więcej

Wójt gminy zaprasza

 

Grzegorz Pajnowski

Urząd Gminy Olszanka
Olszanka 37
08-207 Olszanka

tel. 508 830 066
tel. 83 357 51 23
fax. 83 357 51 83
wojt@olszanka.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.