Logo Olszanka

News

Nowe regulacje EAUG

10.07.2017

Nowe regulacje EAUG                                            

 

Od 1 lipca br. państwa zrzeszone w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) - Federacja Rosyjska, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan, wprowadziły nowe wymagania fitosanitarne.

 

W przypadku niektórych roślin wymagania fitosanitarne odnoszą się do miejsca lub pola ich uprawy.

 

Dotyczy to w szczególności:

 • materiału rozmnożeniowego, tj.: nasion, roślin przeznaczonych do sadzenia,
  • sadzeniaków ziemniaka,
   • warzyw (m. in. cebuli, marchwi, bulw ziemniaków),
    • owoców m. in. z rodzajów Malus spp. (jabłka), Prunus spp. (śliwki, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, nektaryny), Pyrus spp. (gruszki),

Fragaria spp. (truskawka).

 

W celu zebrania danych niezbędnych do potwierdzenia spełnienia specjalnych wymagań fitosanitarnych, określonych w przepisach EAUG oraz potwierdzenia stanu fitosanitarnego kraju, miejsc produkcji i pól pod kątem występowania określonych organizmów szkodliwych, w składanych od dnia 1 lipca br. wnioskach o wydanie świadectw fitosanitarnych dla przesyłek roślin, dla których zostały określone wymagania szczegółowe, odnoszące się do pola lub miejsca produkcji, eksporter powinien wskazać miejsce/a ich produkcji. Dane te zapewnią  możliwość identyfikacji pól/miejsc produkcji roślin, z których realizowany jest eksport do EAUG. 

 

W sytuacjach, gdy przesyłki roślin zostały wyprodukowane w innych państwach członkowskich UE, a dla tego asortymentu zostały ustanowione wymagania specjalne w przepisach fitosanitarnych EAUG, które nie mogą być potwierdzone przez PIORiN w wyniku kontroli tych roślin, wymagane jest, aby eksporter dołączył zaświadczenie fitosanitarne wystawione przez kraj pochodzenia (Intra-EC Phytosanitary Communication Document). Analogiczne postępowanie obejmuje przesyłki, importowane z krajów trzecich, dla których wymagania specjalne powinny być potwierdzone w świadectwie fitosanitarnym, w tym wydanym tylko na potrzeby reeksportu z Polski, zgodnie z zasadami ISPM 12.  

 

Jeżeli eksporter nie przedstawi zaświadczenia lub świadectwo fitosanitarne nie będzie zawierało informacji o spełnieniu wymagań specjalnych EAUG, a PIORiN nie będzie w stanie potwierdzić spełnienia wymagań specjalnych EAUG, świadectwo fitosanitarne dla eksportu/reeksportu nie będzie mogło być wystawione. 
 

Nowe regulacje w odniesieniu do wymagań fitosanitarnych przy eksporcie na obszar Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, dostępne są w języku rosyjskim oraz w języku polskim (tłumaczenie robocze Inspekcji) na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/gi w zakładce aktualności.

 

Wójt gminy zaprasza

 

Grzegorz Pajnowski

Urząd Gminy Olszanka
Olszanka 37
08-207 Olszanka

tel. 508 830 066
tel. 83 357 51 23
fax. 83 357 51 83
wojt@olszanka.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.